Cyklisk duo – ett elektroniskt dansverk

Jönköping

Lördag 1 Februari

Cyklisk duo gästspelar på SmåLit! Föreställningen ingår i entrebiljetten.

Elin Wägner och Flory Gate på en tandemcykel.

Flory med blicken framåt, Elin som betraktar oss. Elin Wägner går bort 1949.

Hur är synen på kroppars agens under 50-talet? En handformad pin där det står ”Rör inte min kompis”. 90-talets ravekultur på Docklands.

Feminismen får ett ansikte, men det får också den växande rasismen. Ett underskrivet dokument att Agenda 2030 är genomförd.

Hur är det att leva i en värld där fattigdom är utrotad, där alla kan läsa, skriva och uttrycka sig fritt?

Cyklisk Duo är ett dansverk med utgångspunkt i kroppar och utopier.

Tidsplan sammanblandas, som en trasig radio hoppar vi mellan kanalerna. Med elektronisk livemusik av Jean-Louis Huhta och rörelse av Tanja Andersson skapas ett glitchande tillstånd där gränsen mellan tid, ljud, rum och kropp upplöses.

MOA kompani har med Cyklisk Duo skapat ett verk där hållbarhet, globalisering och vårt grundläggande behov av varandra är centrala.

Koreografi: Moa M Sahlin
Dans: Tanja Andersson, Line Præstegaard,
Lovisa Mattisson, Jeppe Rasmussen
Livemusik: Jean-Louis Huhta
Foto: Nadim Elazzeh
Ljusdesign: Åsa Holtz
Dramaturg : Gunilla Heilborn
Somatisk logi: Karin Jameson
Med stöd av: Kulturrådet, Konstnärsnämden, Göteborg Stad, DansPlats Skog, Scen 46, Atalante, studio Skaftarp m.fl.

Arrangör: Riksteatern Jönköpings län med stöd av Kulturutveckling Region Jönköpings län

 

Datum & tider

Datum Tid Ort Plats Länk
Lördag 1 Februari 11:00 Jönköping Elmia Biljetter
Till Biljettförmedling Läs mer hos arrangören

Taggar